Na osnovu našeg iskustva u radu sa pacijentima koji osećaju strah od stomatologa, pokazalo se da je najčešći razlog odlaganja posete stomatologu zapravo strah da će da se javi bol tokom same intervencije. Otežavajuća okolnost je činjenica da je, po rečima pacijenata, ovaj strah često udružen sa još nekim strahovima (strah od belog mantila, strah od zvuka mašine kojom se radi, strah od mirisa u ordinaciji itd.).
Zato smo izdvojili nekoliko smernica koje su se pokazale uspešnim u radu sa osobama kojima se čini da će zauvek da se bore sa ovim neprijatnim osećajem.
Prvi i osnovni korak je odabir odgovarajućeg stomatologa.
Šta to podrazumeva?
Pre svega to treba da bude osoba koja vam svojim nastupom uliva poverenje. Kod takvog stomatologa trebalo bi da osećate slobodu da možete da mu otvoreno predstavite svoj problem kada je oralno zdravlje u pitanju, bez bojazni da će da vam prigovara ili da vas osuđuje zbog toga.
Podjednako važno je i u kakvim okolnostima odlazite kod stomatologa. Preporuka je da ne čekate da vas zub zaboli i da zbog toga budete prinuđeni da zakažete termin. Manja je šansa da će vam biti prijatno u ordinaciji u koju ste došli pod opterećenjem osetljivog ili bolnog zuba.
Još jedna stvar je izuzetno značajna.
Ako redovno odlazite na kontrolne preglede na svakih šest meseci, na minimum je smanjena mogućnost nastanka karijesa, kao i bilo kakve infekcije na zubu, a koji su odgovorni za pojavu bola. Za razliku od toga, ako odlazite kod stomatologa samo kada vas boli, prirodno je da osećate nelagodu kada uopšte i pomislite na stomatologa. 🙂
Važno je da osobe koje se bore sa ovom vrstom straha budu svesne da sve prethodno navedeno zahteva vreme, koje je potrebno za ovaj celi proces. Mi imamo mnogo pacijenata koji su nekada pripadali ovoj kategoriji, a koji su sada u situaciji da su podrška nekoj svojoj bliskoj osobi koja se nalazi na početku ovog procesa. 🙂
