Kada treba da se sačeka sa obrokom nakon posete stomatologu?

Podeli:

Možda i najčešće pitanje koje nam pacijenti postavljaju nakon završetka termina  glasi: „Kada mogu nešto da jedem?“ 🙂

Zato ćemo navesti nekoliko najčešćih situacija kada je bolje, nakon posete stomatologu, da se sačeka sa obrokom.

  • Zub u procesu lečenja

Kada je lečenje zuba u toku, zbog prisutne infekcije u njegovoj unutrašnjosti, tada se između poseta zub zatvara privremenom plombom, koja je u početku mekše konzistencije, ali kojoj je potrebno sat-dva da bi se stvrdnula i tako obavljala funkciju čuvanja zuba tokom procesa lečenja.

  • Aplikovanje leka u džep oko zuba

Kada je upaljen džep oko zuba (koji nastaje povlačenjem desni i vilične kosti), potrebno je da se on adekvatno očisti i sanira odgovarajućim lekom. Stomatolog će vam naglasiti koliko nakon toga ne bi trebalo ništa da se jede niti pije.

  • Vađenje zuba

Nakon vađenja zuba treba sačekati nekoliko sati do obroka, zbog dejstva anestezije, kao i zbog krvarenja iz rane. Nakon toga preporučuje se žvakanje zubima sa suprotne strane vilice.

  • Postavljanje amalgamske (crne) plombe

Nakon postavljanja ove plombe potrebno je sačekati dva sata do obroka, jer je to vreme koje je potrebno ovoj vrsti plombe da bi se „trajno zalepila“ za zub.

Postoje još neke intervencije nakon kojih se preporučuje kraća pauza do sledećeg obroka, ali mi smo naveli neke od najčešćih. Svakako je najsigurnije da, ukoliko niste dobili jasne smernice, uvek pitate svog stomatologa kada je bezbedno da obavite prvi sledeći obrok.

Autor svih tekstova na ovom sajtu je stomatološka ordinacija "Filipović A.". Fotografije korišćene u tekstovima su vlasništvo stomatološke ordinacije "Filipović A." ili slobodna licenca sa sajta Unsplash.

Radno Vreme

Pon – Petak: 10.00–20.00

Subota: 10.00–13.00

Nedelja: Zatvoreno